úterý 16. prosince 2014

Krkonošské kyselo

Už jsem několikrát četla: "Když vám při pečení kváskového chleba bude přebývat kvásku, můžete udělat třeba kváskové lívance nebo krkonošské kyselo." Nevím jak vám, ale mě nikdy nepřebývalo, protože si rozdělávám tolik, kolik potřebuji :-) Ale protože mě to kyselo strašně zajímalo, jelikož naše rodina je silně polévková, rozhodla jsem si kvásek rozkvasit přímo kvůli této polévečce, protože kdybych čekala, až mi bude přebývat, nemusela bych se taky dočkat... Lívance jsou v plánu na pátek :-)

Recept jsem si našla v kuchařce Kamily Skopové Rodinné stříbro. Její kuchařky mám strašně ráda, jsou psány s láskou k vaření i k lidové kultuře, jídla jsou poctivá, ověřená a chutná. O krkonošském kyselu píše, že to byl pokrm chudých podkrkonošských horalů, kteří ji jedli pořád - k snídani, na oběd, na večeři, druhý den k snídani... "Už máme kyselo po vosumnáctý, to už bude neděle." :-)
V na první pohled chudé polévce najdete bohatou směs živin a složek důležitých pro lidskou výživu. Tím, že je k přípravě potřeba žitný chlebový kvas, je nenapodobitelná a výborná.Pozn.: Paní Skopová ve svém receptu nemá brambory, pouze jako variantu a nikoli vařené ve slupce. My je doma máme rádi, tak jsme si je tam dali :-)

Krkonošské kyselo
Uvařte ve slupce 3 střední brambory, nechte vychladnout, oloupejte a mřížkou na bramborový salát udělejte kostičky. Nechte zatím stranou, přidáme je do polévky až těsně před koncem vaření.
Předem si také namočte sušené hříbky do teplé vody. Jak změknou, vlijte je i s vodou, ve které se máčely, do hrnce zhruba třílitrového, přisypte kmín (hrst celého, hrst drceného) a dejte vařit přibližně půl hodiny. Můžete použít zeleninový vývar nebo zeleninový bujon. Doma jsme "klasické" bujony vyměnili za bio bujony ze zdravé výživy, které neobsahují glutaman a jsou vyráběny ze sušené biozeleniny, kvalitního oleje a biokoření (nebo bio kuřecího masa, pokud koupíte kuřecí). I tak je ale používáme výjimečně, dáváme přednost přímo zelenině a soli.Asi 5 minut před koncem vlijeme rozkvasený kvásek (cca 1/2 zavařovací 0,7l sklenice) rozředěný vodou. Na pánvičce si na domácím sádle osmahneme na kostičky nakrájené 1-2 cibulky, do zlatova, a přidáme 2-3 vajíčka a uděláme hodně řídkou škvařežinu. Potom ji vlijeme do polévky, přidáme kostičky brambor, necháme ještě minutku převřít a máme hotovo. Můžeme dochutit solí, pepřem, pokud chceme, aby kyselo bylo fakt trochu kyselé, můžeme přidat trochu octa, nebo využít posunu v globalizaci od dob, kdy polévku jedli chudí horalové, a přidat trochu umeocta :-)
K polévce si můžete zakrojit i krajíček kváskového chleba, ať už je to kompletní kvásková dobrota :-) Nedávno jsme doma debatovali, jestli polévka stačí jako vydatný oběd (v našem okresním městě otevřeli polévkárnu). My baby jsme tvrdili, že jo, chlapi se na to moc netvářili. Ale zrovna toto kyselo je jako výživný a dobrý oběd naprosto dostačující.

Ale komu by to přece jen nestačilo, může si zkusit třeba udělat nákyp z pohankové lámanky s mrkví, česnekem, cibulkou, klobáskou (nejlépe domácí, samozřejmě) nebo slaninkou (nejlépe domácí, samozřejmě), spoustou majoránky, kmínu... K tomu vařené brambory nebo, jestli máte doma závisláky na bramborové kaši, tak klidně i tu :-)1 komentář:

  1. Peti, vařívala nám ho moje kamarádka... Už tady s námi není, možná bych měla převzít štafetu...
    Posílám pozdravy, Helena

    OdpovědětVymazat